Súhlasím
Používame súbory cookies. Vďaka nim lepšie vieme, čo vám máme ponúknuť. Používaním týchto stránok s využitím cookies súhlasíte.  Viac informácií

AKO SI VYBRAŤ VHODNÚ OBUV?

V súčasnej dobe je na našom trhu množstvo rozličných produktov v každom segmente. Doslova je trh preplnený ponukou. Stačí si len vybrať.

… ale ako? A na základe čoho?

 • Na základe vzhľadu, či dizajnu?
 • Na základe ceny?
 • Na základe účelu použitia?
 • Na základe kvality?

Ale ako definovať kvalitu?

 • Je to kvalita použitých materiálov?
 • Alebo dezén podošvy?
 • Technológia výroby?
 • Overený výrobca?

Otázok je mnoho, no odpoveď nie je jednoznačná a jednoduchá.

Nám naši zákazníci vravia, že majú problém si pre svoj zvolený účel vybrať správny druh obuvi. Preto by sme vám chceli v tomto náročnom rozhodovaní poradiť. Samozrejme na vaše otázky vždy radi odpovedia naši obchodní zástupcovia, predavačky na predajni, alebo pracovníci zákazníckeho servisu na našom firemnom ESHOPE, ...

Rozhodovanie vám musí uľahčiť každý správny a profesionálny predajca. A my vravíme že ten najvhodnejší produkt pre váš účel použitia musí byť výsledkom viacerých kritérií.

Naša pracovná obuv PROTECT SK spĺňa všetky požiadavky európskej legislatívy ktorá hovorí o pracovnej, či bezpečnostnej obuvi. V našom sortimente nájdete modely obuvi na rozličné pracovné profesie a samozrejme aj na voľnočasové aktivity, či hobby záujmy. Či už je to turistika, alebo práce v záhrade, či v pracovnej dielni.

Dôležitým faktorom pre výber sú splnené legislatívne požiadavky, ktoré sú definované EN normami:

 • EN 20345 norma pre bezpečnostnú obuv. Takáto obuv obsahuje bezpečnostné prvky ako sú bezpečnostná špica, či bezpečnostná planžeta proti prepichnutiu ostrým predmetom zo spodku obuvi.
 • EN 20347 norma pre pracovnú obuv. Toto prevedenie neobsahuje bezpečnostné prvky. A teda nehrozia bezpečnostné rizika pádu predmetu na obuv, alebo prepichnutie obuvi z nášľapnej časti. Takáto obuv sa aj viac používa pri hobby, alebo voľnočasových aktivitách.

Obe spomenuté normy majú tvrdé kritériá na materiál pracovnej, či bezpečnostnej obuvi.

Zvršok /vrchná časť obuvi/ musí byť vyrobený z usne /spracovaná koža/ až následne ako doplnkový materiál môže byť použitý ostatný materiál ktorý slúži napríklad ako bandáž /zvýšenie pohodlia pri nosení/, alebo zlepšuje prievzdušnosť, či pevnosť obuvi.

Tieto normy taktiež definujú aj gumovú obuv tzv. čižmy, alebo gumáky. Ktoré sa vyrábajú z rôznych materiálov ako je guma, PVC /polyvinylchlorid/, Neoprén a iné.

Obe normy taktiež definujú aj nutné ďalšie vlastnosti ktoré sú testované na obuvi. Medzi tieto vlastnosti patrí:

A = antistatika. Obuv zvedie prípadný elektrický výboj cez vodivé telo človeka až do zeme. V hodnotách elektrického výboja 0,1 až 1000MOhmov.

E = absorpcia energie v päte. Táto vlastnosť zvyšuje pohodlie užívateľa hlavne pri dlhodobom státi, či chodení až o 20% redukuje vplyv telesnej hmotnosti na kĺbový systém človeka.

P = odolnosť voči prepichnutiu. Medzi zvršok a podošvu je vložená bezpečnostná planžeta ktorá chráni užívateľa pri našliapnutí na ostrý predmet ako je klinec, oceľová špona a podobne. Odolnosť do hodnoty tlaku 1100N.

WRU = vodeodolný zvršok. Takáto obuv má zvýšenú odolnosť voči vlhkosti. Je používaná hlavne v exteriéroch. Pri prechádzkach prírodou, v strážnych službách, a vo všetkých terénnych profesiách. V odolnosti do 60min. pohybu vo vlhkom prostredí.

WR = vodeodolná obuv. Ide o obuv v prevedení čižmy

CI = ochrana voči chladu. Chráni užívateľa do istej miery voči vplyvu chladu zo strany podošvy. Nie zateplením. Testované do teplôt do -20°C.

HRO = izolácia proti vysokým teplotám nášľapných plôch. Takáto obuv je konštruovaná tak aby zniesla teplotu v nášľapnej ploche do 300°C.

Toto sú najpoužívanejšie a najčastejšie vlastnosti na ktoré býva testovaná pracovná, či bezpečnostná obuv.

Obe spomenuté normy taktiež definujú základné značenie pomocou ktorého sa rozlišuje či ide o pracovnú, alebo bezpečnostnú obuv.

S1, S2, S3 = definuje norma EN20345, čiže ide o bezpečnostnú obuv s bezpečnostnými prvkami ako je bezpečnostná špica, alebo bezpečnostná planžeta. „S“ ako safety = bezpečnosť.
O1, O2, O3 = popisuje norma EN20347, takže je to pracovná obuv. „O“ ako occupational = pracovný.

Ďalší faktor pri výbere najvhodnejšieho modelu je podošva.

Podošva je veľmi podstatná súčasť obuvi od ktorej závisí účel použitia. Naša obuv je vyrábaná technológiou priameho nástreku. Tu nie je použité pri spájaní podošvy a zvršku lepidlo, ktoré je slabým článkom životnosti obuvi. Lepidlo môže reagovať so vzdušnou vlhkosťou a prestáva plniť svoj lepiaci zmysel. Technológia priameho nástreku spočíva v pripojení zvršku obuvi k podošve kedy podošva je ešte v tekutom skupenstve a jej vytvrdnutím sa vytvorí pevný nerozoberateľný spoj.

Každá naša obuv spĺňa aj požiadavky EN normy na protišmykovosť. Protišmykovosť podošvy je označovaná na obuvi:

SRA = podošva je odolná proti pošmyknutiu na keramickej podlahovej dlaždici s detergentom.
SRB = odolnosť proti pošmyknutiu na oceľovej podlahe s rozliatou vrstvou glycerínu.
SRC = podošva je odolná voči pošmyknutiu v oboch spomenutých prípadoch. Teda na keramickej podlahe s detergentom, ale aj na oceľovej podlahe s glycerínom.

Dizajn, alebo tvar obuvi je neodmysliteľnou súčasťou výberu zo strany vzhľadu, ale aj zo strany účelu použitia.

Z tohto pohľadu rozdeľujeme obuv na:

Sandálový model = v tomto prevedení musí byť z hľadiska EN normy obuv ktorá má pevnú špicu a aj pevnú pätu. V žiadnom prípade sa nemôže jednať o tzv. šľapky a pod. Tento model má množstvo vetracích otvorov v zvrškovej časti v oblasti pri jazyku, alebo po stranách či na boku pätovej časti obuvi. Obuv sa používa hlavne vo vnútorných priestoroch, alebo v suchých externých podmienkach. Sú to vykurované haly, hobby dielne, domáci majstri, ...

Poltopánkový model = tento model je charakterizovaný výškou zvršku pod členok užívateľa. A nie je na rozdiel od sandálového modelu vybavený vetracími otvormi. A to z dôvodu rizika vniknutia do topánky špiny, prachu, či rôznych nečistôt, alebo odpadu z pracovnej činnosti napríklad pri sústružení, vŕtaní, či pílení.

Členkový model = jeho výška zvršku je v oblasti členka, prípadne tesne nad členok. Tento model býva v okrajovom leme zvršku polstrovaný, bandážovaný dodatočnou výplňou pre ochranu členkovej oblasti. Daný druh obuvi sa používa hlavne v tzv. špinavých prevádzkach ako je ťažká strojárenská výroba, alebo v exteriéroch. Napríklad strážne služby, ale aj záhradkári, údržba externých priestorov, či pre voľný čas a na turistiku.

Holeňová, alebo poloholeňová obuv = je definovaná výškou nad členok až do oblasti lýtkového svalu. Z drvivej väčšiny sa daná obuv používa výhradne na exteriérové účely. Stavby, strážne služby, práce v teréne, ...

Faktor pohodlia, alebo komfortu pri nosení znásobuje použitá podšívka v obuvi.

Kvalitná podšívka rozhoduje o pohodlí človeka pri používaní obuvi, zabezpečuje maximálne predĺženie životnosti a hlavne rozširuje použitie obuvi pri rôznych teplotách. Eliminuje potrebu použitia obuvi pre letnú, alebo naopak zimnú sezónu. Kvalitná podšívka do maximálnej miery dokáže odsávať pot užívateľa a po použití je schopná pot odvetrať. Tvorí aj teplotne izolačnú vrstvu ktorá dovoľuje obuv použiť aj v chladnejšom počasí.

Samozrejme nemôžeme zabudnúť na ošetrovanie obuvi ktoré dopomáha predĺžiť jej životnosť.

Cena je hlavne v našich končinách dôvod prečo produkt kúpiť, alebo nekúpiť.

No nie vždy najlacnejšia cenovka musí zabezpečiť aj to že vás produkt bude skutočne aj najmenej stáť. Pretože životnosť závisí hlavne od množstva iných kritérií ako je samotná cena.

Nemusíte byť profesionál aby ste si vybrali vhodnú obuv. Na poradenstvo máte nás.

PROTECT SK odporúča:

Obuv pre pokrývačov, pokladačov dlažby:

VIPER LOW S3 SRC
VIPER LOW S3 SRC pracovná obuv - bezpečnostné poltopánky S3 42

 • výnimočne ohybná a zároveň odolná podošva,
 • kvalitný usňový zvršok,
 • špica s dodatočnou ochranou voči okopu

Obuv vhodná pre práce na rebríkoch:

SALTHOLM LOW S3 HRO SRC
SALTHOLM LOW S3 HRO SRC pracovná obuv - bezpečnostné poltopánky S3 42

 • pevná a stabilná protišmyková podošva z gumy,
 • bezpečnostné prvky /kevlarová stielka proti prepichu, bezpečnostná špica/,
 • zvršok z kvalitnej usne so zvýšenou odolnosťou voči vlhkosti a vode

Obuv do moderných suchých a čistých výrobných hál a skladov:

PANDA SNG TOPOLINO sanála
STRONG TOPOLINO 01 SRC
PANDA SNG TOPOLINO sanála 6119 S1 - 42

 • protišmyková, ľahká obuv s vynikajúcim vetraním,
 • kvalitná podšívka vynikajúco odsáva pot,
 • v prevedení so, ale aj bez bezpečnostnej špice

Obuv do priemyselnej, strojárskej výroby, stavebníctvo:

STRONG PROFESSIONAL ORSETTO O2
STRONG PROFESSIONAL ORSETTO S3 SRC
STRONG PROFESSIONAL ORSETTO O2 pracovná obuv - členková topánka O2 43

 • veľmi odolný a trvácny usňový zvršok,
 • prevedenie bez, alebo s bezpečnostnými prvkami /stielka, bezpečnostná špica/,
 • protišmyková a ohybná podošva

Obuv pre strážne služby, práce v teréne:

STRONG DUCATO S3 CI SRC
STRONG DUCATO S3 CI SRC, pracovná obuv - vysoká poloholeňová zateplená zimná bezpečnostná topánka S3 42

 • vysoká poloholeňová obuv,
 • pevné kovové šnurovanie,
 • zvýšená odolnosť voči vode a vlhkosti,
 • absorpcia energie v päte = vysoké pohodlie pri nosení

Obuv pre technicko-hospodárskych pracovníkov, kontrolórov výroby:

HENNE poltopánka S3 SRC
HENNE poltopánka S3 SRC 43 čierna

 • moderný dizajn,
 • bezpečnostné prvky /špica, stielka/,
 • zvršok z kvalitnej prírodnej kože

PROTECT SK má riešenie takmer na každú činnosť, či pracovnú profesiu. Spýtajte sa, my vám poradíme:

PROTECT SK s.r.o.
predajňa: Galvaniho 6, Bratislava
otázky / odpovede: 02/32 33 74 11
email: eshop@protect-sk.com 
online: www.protect-sk.com    www.facebook.com/protectsk/